Anket Tasarımı

//Anket Tasarımı

Anket Tasarımı

Anket Tasarımı
Herhangi bir konuda bilgi toplamak, belirsizlikleri gidermek veya araştırma yapmak amacıyla bir kesimin duygu düşünce ve deneyimlerini öğrenebilmek amacıyla sistematik biçimde oluşturulmuş soru listelerine anket denilmektedir. Anketler bilgi toplama faaliyetleri için hazırlanmaktadır. Toplumun belirli bir kesiminin herhangi bir konu hakkında düşünceleri

Anket Tasarımı

Anket Tasarımı

öğrenilmek istenildiğinde ya da bilimsel bir araştırma yapmak amacıyla anket uygulanabilmektedir. Hatta vatandaşların siyasi görüşlerini öğrenmek amacıyla ya da bir ürünün kalitesini artırmak için tüketicilerin beklentilerinin öğrenilebilmesi için anketler günümüzde yaygın olarak uygulanmaktadır.
Anket hazırlamak çok kolay gibi gözükmektedir. Ancak anket hazırlanması tahmin edildiği gibi çok basit bir olay değildir. Özellikle de hazırlanacak olan anket çalışması bilimsel bir araştırma için kullanılacaksa; anket çalışmaları soruları hazırla, anketi uygula ve sonuçları değerlendir aşamalarından çok daha fazlasından meydana gelmektedir. Bilimsel bir çalışmaya konu olacak anket öncelikle hemen hazırlanıp uygulanırsa geçerliliğini kanıtlamış olmaz. Dikkat edilmesi gereken nokta öncelikle anketin geçerliliğini ispatlamış olması gerekmektedir. Birkaç defa uygulanmış bir anketin geçerliliğinin kabul edilir olması beklenemez. Ayrıca toplumun bir kesimine uygulanan bir anket geçerli olabilirken, aynı sosyo – kültürel özelliklere sahip farklı bir çalışmada anket geçerliliği kabul edilebilir seviyede olmayabilir. Anketin geçerli olabilmesi için en önemli faktörlerden birisi güvenilirliktir. Ancak unutulmamalıdır ki güvenilirlik her zaman için geçerliliği garanti etmemektedir.
Anket tasarımı yapılırken diğer dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de anket sorularının net ve anlaşılır olması konusudur. Sorular hazırlanırken ifadeler net olmalıdır. Anket uygulanacak kişilerin anlayamayacağı ya da çelişkiye düşeceği noktalar olmamalıdır. İstenilen cevaplar siyahla beyazı ayırt edebilecek kadar net olmalıdır ki doğru sonuçlara ulaşmak mümkün olsun.
Anket tasarımı konusunda belirtilmesi gereken en önemli nokta mecbur değilseniz böyle bir sorumluluğun altına girmemenizdir. Burada yanlış anlaşılmalara yer vermemek adına elbette bizler anket tasarımı yapabilecek ekip üyelerine sahip olduğumuzu belirtelim. Ancak daha önceden de karşılaştığımız üzere bu süreç ciddi anlamda sıkıntılı olmaktadır. Yine de zaman zaman gerek bireysel olarak bilimsel araştırma yapmak isteyenler veya gerekse hocalar tarafından anket hazırlaması konusunda zorlanan öğrenci arkadaşlarımız için anket tasarımı çalışmalarını yürütebilmekteyiz. Belirtmek istediğimiz diğer bir nokta ise sizlerden yapılması istenilen bu çalışmalar genel olarak hocaların kendi bilimsel araştırmaları için bir nevi ön çalışma olarak görülmektedir. Anlatmak istediğimizi anladığınızı umuyor; bu konudaki kararı sizlere bırakıyoruz.

Bitirme Projesi (Tez) Hazırlama Platformu

Yazar |2016-12-12T10:14:55+03:00Kasım 8th, 2013|Kategori: Proje ve Rapor|Etiket: |Yorum yok

Yazar Hakkında: