info@portakaltez.com | 0532 393 30 51

Tez Yazdırma Danışmanlık Firması | Makale Hazırlama
153
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-153,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,

Makale Hazırlama

Hakkında

Makale Hazırlama
Genel olarak makaleler iki ana başlık altında toplanabilir. Bunlardan birincisi gazete ve dergi köşelerinde yayınlanan; güncel konularda ve siyasi veya ekonomik olaylar ile toplumsal konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla ya da yazarın kişisel fikirlerini ortaya koymak amacıyla yazdığı yazılardır. İkinci olarak ise –ki bizi asıl ilgilendiren makale tanımıdır- bilim adamları tarafından yapılmış araştırmalar sonucunda araştırma sonuçlarını sunmak amacıyla belirli bir biçimde yayınlanmayı gerektiren, bilimsel ahlak ve etik kuralları çerçevesinde oluşturulması gereken bilimsel yayınlardır.
Makale yazmak göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Bilimsel makaleye göre nispeten daha kolay görünen gazete ve dergilerdeki güncel makaleler bile belirli birikimler ve bilgi gerektirmektedir. Bunun yanında sadece bilgi birikimi değil; imla kurallarına uyma gerekliliği ve okuyucuyu sıkmayan bir üslupta olmazsa olmazlardandır. Ayrıca konu makalede akıcı olarak işlenmelidir. Makale başlığı okuyucuda ilgi uyandıracak şekilde hazırlanmalı ve konu içeriği ana fikirle bağlantılı olmalıdır.
Konu bilimsel makale olduğunda işin rengi daha da değişmektedir. Takdir edersiniz ki herhangi bir insan güncel makale yazabilir ancak bilimsel makale yazamayabilir. Bilimsel makale yazabilmek için öncelikle çok iyi şekilde literatür taraması yapmış olmak gerekmektedir. Zaten literatür taraması noktasında zayıf kalma durumu söz konusu olursa araştırmamızın sağlıklı sonuçlar vermesi pek mümkün görünmemektedir. Çünkü iyi literatür taraması yapılmamış ise belki de bizim sonlandırmayı planladığımız araştırma hakkında daha önceden aynı şekilde bir çalışma yapılmış olabilir. Bu durum sonucunda bizler etik davranmamakla bile suçlanabiliriz. Sonuçta bırakınız makale yazma aşamasını, henüz araştırma safhasında sorun yaşamamız söz konusu olabilecektir. Bu sebeple makale yazma çalışmalarının en önemli noktası öncelikle geniş bir literatür taraması yapmış olmaktan geçmektedir.
Makale hazırlama konusunda zorluk çekenler için gerek sadece danışmanlık hizmetleri sunulması noktasında gerekse makale hazırlama sürecinin tamamında sizlere destek olmaya talibiz. Burada asıl önem verdiğimiz nokta sizlerin ihtiyacının ne olduğudur. Siz ihtiyacınızı belirledikten sonra muhtemel konu hakkında uzman ekip üyelerimiz ve akademik kariyere sahip üyelerimiz birlikte sizlerin istekleri doğrultusunda ihtiyacınız olan makale hazırlama sürecinde yanınızda olacaktır. Sonuçta bilimsel bağlılık ve bilimsel etik çerçevesinde makaleniz tarafımızdan hazırlanırken sizler zaman kazanmış olacaksınız.

Makale nasıl hazırlanır?